Projekt zawodoznawczy JOBCAMP w Zespole Szkół Goetla

W dniach 22-24.09.20 w Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej odbyły się zajęcia zawodoznawcze dla uczniów w ramach projektu JOBCAMP realizowanego we współpracy z niemiecką Izbą Rzemieślniczą IHK Chemnitz. Jest to już drugi projekt działający w ZS Goetla, którego organizatorem jest Izba Rzemieślnicza w niemieckim mieście Chemnitz położonym w malowniczym regionie Saksonii. Opiekunem projektu w naszej szkole jest Pani mgr Małgorzata Talaga.

W ubiegłym roku Chemnitz odwiedziło 15 uczniów Goetla wraz z nauczycielami, którzy wzięli udział w spotkaniu z pracodawcami, zwiedzili tamtejsze duże zakłady pracy, centrum kształcenia w Chemnitz, a także poznali IHK oraz ich pracowników. W tym roku zaś, ze względu na ograniczenia związane z pandemią wirusa Covid -19 zajęcia z projektu odbyły się za pośrednictwem internetu. Uczniowie uczestniczący w zajęciach online: „Witamy w regionie Chemnitz” poznawali region Chemnitz, wykonali dokumentację z obu spotkań zawodoznawczych, obejmującą ubiegłoroczny pobyt grupy w regionie Chemnitz oraz tegoroczne spotkanie online. Ponadto na spotkaniach: „Kształcenie i szkolenie zawodowe w Niemczech”, „Orientacja zawodowa, uznawanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech” uczniowie mieli okazję poznać system kształcenia w szkolnictwie niemieckim oraz wzbogacić swoją wiedzę o informacje dotyczące zasad uznawania wykształcenia zawodowego uzyskiwanego w Niemczech. Dodatkowo młodzież miała okazję zapoznać się z aktualnymi ofertami na rynku pracy w Chemnitz i okolicach.

Uczniowie suskiego Goetla doskonalili również swoje umiejętności językowe w językach angielskim i niemieckim oraz zawodoznawcze uczestnicząc w wykładach i warsztatach oraz oglądając zamieszczone filmy. Wzięli udział w podsumowującym seminarium internetowym: „Jak napisać skuteczną aplikację w języku niemieckim”? Połączenie zajęć językowych, regionoznawczych i zawodoznawczych cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród uczniów biorących udział w projekcie JOBCAMP w ZS Goetla.

Skip to content