Projekt Das MINT-Labor z Lego Mindstorms

Projekt „Das MINT-Labor” – uczniowie już zaczęli naukę niemieckiego z Lego Mindstorms.
W poniedziałek 25 października grupa uczniów będąca w projekcie „Das Mint-Labor” miała pierwsze zajęcia, podczas których razem z Panią Małgosią Talagą poznali niemieckie nazwy niektórych „klocków” z zestawu Lego Mindstorms Eductor.

W projekcie będą uczestniczyli nauczyciele różnych przedmiotów oraz wybrani uczniowie technikum i szkoły zawodowej. Koordynatorem projektu jest krakowski Instystut im. J.W. Goetego. Szkolnym koordynatorem projektu jest Pani Małgorzata Talaga. Nauczyciele współdziełajacy w projekcie – Pan Wojciech Tkaczyk oraz Pan Józef Szczybura.

Kliknij i zobacz oficjalną stronę projektu Goethe Institut POLEN

14.10.2017 r.  – Szkolenie nauczycieli do prowadzenia w szkole projektu „Laboratorium MINT. Projekt LEGO dla technikum”.

Szkolenie odbyło się w gościnnych salach Goethe Institut w Krakowie. Naszą szkołę zgodnie z założeniem reprezentowali: Pani M. Talaga, P. Wojciech Tkaczyk oraz Pan J. Szczybura. Podczas warsztatów poznawali założenia projektu, ćwiczyli konstruowanie mini-robotów edukacyjnych i zapoznali się z podstawami ich programowania. Posługiwali się cennym, specjalistycznym sprzętem wypożyczonym szkole przez firmę LEGO. Prócz delegacji naszej szkoły, w tym elitarnym programie biorą udział jeszcze dwie szkoły techniczne w Polsce: jedna z okolic Wrocławia, druga ze Stargardu Szczecińskiego. Istota programu polega na podnoszeniu kompetencji technicznych (konstruowanie i programowanie) oraz językowych w zakresie języka niemieckiego z uwzglednieniem zagadnień technicznych. Stąd do marca przyszłego roku wybrani uczniowie będą pracować pod nadzorem nauczyciela. Zrealizują wybrane moduły edukacyjne dotyczące energii odnawialnej oraz niektóre działy fizyki. Realizacja projektu (faza pilotażowa) bedzie trwała od października 2017 r. do marca 2018 r. Po ewaluacji projektu i podsumowaniu jego korzyści, będzie on kontynuowany przez inne szkoły. Dzięki uprzejmości organizatorów projektu, uczniowie będą korzystać ze specjalistycznego wyposażenia i oprogramowania, dostępnego zasadniczo jedynie na uczelniach.

24.10.2017 r. – Pierwsze kroki są już za nami!! W poniedziałek zaczął się nasz projekt. Na lekcji niemieckiego uczniowie nauczyczli sie kilku słówek dotyczących robotów Lego Mindstorms. Napisali też swoje oczekiwania związane z projektem. Mieli przy tym dużo przyjemności, co widać na zdjęciach!! Zainteresowanie robotami jest w szkole bardzo duże i chcą do projektu dołaczyć nowe grupy!!

08.11.2017 r. – Uczniowie z chęcią budują i programują nowe roboty. Uzbrojeni w komputery, tablety i telefony bez obaw „ożywiają” mechaniczne konstrukcje. Wspaniała zabawa i doskonała edukacja.

13.12.2017 r. – W ostatnim tygodniu zajmowaliśmy sie na języku niemieckim energią słoneczną, Poznaliśmy nowe słownictwo i wykonaliśmy kilka ciekawych ćwiczeń. Ponadto obejrzeliśmy film, który przybliżył nam dziłanie panelu słonecznego. Na zajęciach prowadziliśmy eksperymeny z naszymi robotami z panelem słonecznym.

15.01.2018 r. – W trakcie zajęć zbudowaliśmy robociki, które zaprogramowaliśmy i „ożywialiśmy”. Część z nich posłuży nowym pomiarom, które wkrótce będziemy wykonywali.

Skip to content