2020/2023

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY W NASZEJ SZKOLE

W dniach 26.03.-31.03.2023r. w naszej szkole miał miejsce projekt w ramach POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY Zespołu Szkół im. W. Goetla z niemiecką  szkołą BerufsbildendeSchuleRodalben. Było to pierwsze spotkanie młodzieży po trudnym czasie pandemii i koniecznej izolacji.Mieliśmy zaszczyt gościć trzech nauczycieli i dziesięciu uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Rodalben. Każdego dnia towarzyszyły nam aktywności sportowe, ponieważ były one głównym tematem  projektu „Łączy nas sport” /”Sport verbindet”.

To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego STAROSTWA POWIATOWEGO w Suchej Beskidzkiej oraz organizacji POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY.PNWM to organizacja międzynarodowa, jej działalność finansują rządy Polski i Niemiec; umożliwia  ona spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców; dofinansowuje i wspiera polsko-niemieckie projekty.

Krótka relacja ze wspólnie spędzonego tygodnia

26.03.2023 r.- Dzień rozpoczęcia projektu.  W niedzielę popołudniu uczniowie z Niemiec przylecieli do Polski. Po podróży zakwaterowali się w hotelu w Krakowie. Tego dnia udało się nam zwiedzić dzielnicę Kazimierz w Krakowie. Po zwiedzaniu grupa niemiecka udała się do hotelu, a my do domów.

27.03.2023 r. – W poniedziałek rano wyjechaliśmy do naszych gości do Krakowa. Wspólnie poszliśmy na Rynek Główny w Krakowie, gdziezwiedziliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki. Zobaczyliśmy też Wawel. Podzieleni na grupy, graliśmy również w grę miejską. Musieliśmy odnaleźć miejsca nawiązujące do wspólnej polsko-niemieckiej historii. Po udanej grze zjedliśmy wspólny obiad w restauracji „Morskie Oko”. Po nim zwiedzaliśmy Muzeum Podziemia Krakowskiego. Zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy z Krakowa do Suchej Beskidzkiej, gdzie nasi goście zakwaterowali się w hotelu Monttis.

28.03.2023 r.- We wtorek spotkaliśmy się z naszymi kolegami z Niemiec w szkole. Był to oficjalny dzień powitania. W tym dniu świętowaliśmy spóźniony jubileusz dziesięciolecia partnerstwa naszych szkół. Gościliśmy wówczas przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Dyrekcję Szkoły oraz uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt. Mieliśmy okazję obejrzenia pięknej prezentacji z owocnej współpracy i projektów polsko – niemieckich. Tego dnia zaprezentowaliśmy gościom również szeroką ofertę kształcenia w naszej szkole. Po południu udaliśmy się do CKiF w Suchej Beskidzkiej, gdzie mogliśmy obejrzeć ogólnopolski finał konkursu „Ligi Młodych Kreatorów”. Następnie zjedliśmy obiad w restauracji „Kasper Suski” w Zamku w Suchej Beskidzkiej i poszliśmy na spacer po okolicy. Dzień zakończyliśmy zabawami sportowymi na sali gimnastycznej. Było to bardzo emocjonujące. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym tańcem „Belgijki”.

29.03.2023 r. –Środę spędziliśmy bardzo różnorodnie. Był to dzień w rodzinach polskich uczniów. Niektórzy wybrali Wadowice, zwiedzali tam rynek, muzeum, dom rodzinny papieża Jana Pawła II. Uczniowie pokazali Niemcom takie atrakcje jak: wieża widokowa w  Jordanowie, miasto Żywiec wraz z rynkiem i parkiem, park Czarnego Daniela i Babiogórski Park Narodowy. Natomiast wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w kręgielni „Frajda”, graliśmy też w tzw. piłkarzyki i bilard.

30. 03.2023 r. – W czwartek byliśmy w Zakopanem. Pojechaliśmy na skocznię narciarską, gdzie z kijkami do nordicwalkinguzdobyliśmy Wielką Krokiew- miejsce startowe skoczków. Kolejną atrakcją był wyjazd kolejką na Gubałówkę. Spacerując, podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Obiad zjedliśmy w uroczej restauracji „Po Widoki”.  Kolejnym naszym celem były Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie spędziliśmy aktywnie trzy godziny. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kolacji. Zrelaksowani wróciliśmy do Suchej Beskidzkiej.

31.03.2023 r. – W piątek spotkaliśmy się w szkole, aby podsumować cały tydzień wymiany polsko-niemieckiej. Podczas ewaluacji uczniowie wskazali mocne i słabe strony projektu. Każdy mógł wybrać najlepszy dzień w wymianie i choć każdy dzień był dobrze ocenionyto zdecydowanie większość wybrała pobyt w Zakopanym. Następnie pożegnaliśmy grupę niemiecką, która udała się na lotnisko.

Projekt uważamy za bardzo udaną inicjatywę. Przyniósł on wiele radości ale przede wszystkim był on wspaniałą okazją do podniesienia umiejętności komunikacji i kompetencji językowych. Pełni energii uczniowie naszej szkoły już opracowują materiały do projektu podsumowującego przedsięwzięcie. Chętnie wracamy do miłych wspomnień.

Skip to content