Wymiana polsko – niemiecka – marzec 2025
4 kwietnia 2025

Polsko-niemiecka wymiana uczniowska – Rodalben, marzec 2025
W dniach 16.03 – 21.03.2025r. uczniowie Zespołu Szkół im. Walerego Goetla byli goszczeni w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej ze szkołą Berufsbildende Schule w Rodalben. W spotkaniu projektowym POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY wzięło udział trzech nauczycieli naszej szkoły oraz dziesięciu uczniów. Podczas tego wydarzenia omawialiśmy tematykę z zakresu „Możliwości na rynku pracy w naszych regionach”. Uwagę skoncentrowaliśmy więc na aktywnościach zawodowych i lokalnym rynku pracy.
To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego STAROSTWA POWIATOWEGO w Suchej Beskidzkiej oraz organizacji POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY.
PNWM to organizacja międzynarodowa, jej działalność finansują rządy Polski i Niemiec, umożliwia ona spotkania i współpracę młodych Polaków oraz Niemców dofinansowując polsko-niemieckie projekty.
Chcąc podzielić się naszymi doświadczeniami przedstawiamy krótką relację ze wspólnie spędzonego czasu.
16.03 – Dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano od wyjazdu busem szkolnym na lotnisko Balice. Po przybyciu, na miejscu przywitali nas niemieccy uczniowie biorący udział w tegorocznej edycji projektu. Była to także okazja do ponownego spotkania z tymi, których poznaliśmy w zeszłym roku. Atmosfera była przyjazna, co od razu pozwoliło nam poczuć się swobodnie.
Wieczorny posiłek był okazją do lepszego poznania się i podzielenia się swoimi oczekiwaniami wobec projektu.
17.03 – Poniedziałek rozpoczęliśmy wizytą w szkole BBS Rodalben, gdzie Dyrekcja szkoły, Burmistrz miasta oraz Pani Starosta oficjalnie powitali nas w Powiecie Südwestpfalz. Po zapoznaniu się ze szkołą wspólnie z grupą niemiecką udaliśmy się do firmy RodaSwiss, aby poznać tajniki tworzenia podeszew obuwia.
Popołudnie spędziliśmy w Jaskini Niedźwiedziej, wzmacniając nasze znajomości grami grupowymi. Następnie wraz z przewodniczką udaliśmy się na spacer po miasteczku, poznając historię Rodalben. Po pożegnaniu się z naszymi przyjaciółmi wspięliśmy się do miejsca zakwaterowania, uroczo położonego schroniska Hilschberghaus.
18.03 – Wtorek rozpoczęliśmy wcześnie rano, gdyż czekała nas podróż do miasta powiatowego Pirmasens. Na miejscu odwiedziliśmy fabrykę czekolady „WAWI”, w której zapoznaliśmy się z procesem produkcji rozmaitych wyrobów czekoladowych. Mogliśmy degustować także lokalne wyroby oraz dokonać ich zakupu. Naszym kolejnym celem była firma PFI posiadająca własne laboratorium testowe materiałów i produktów oraz firma-siostra – ISC prowadząca kursy doskonalenia zawodowego w ramach produkcji obuwia. Dzień zakończyliśmy próbując swoich sił w kręgielni w hali TSR w Rodalben.
19.03 – W środę wzięliśmy udział w wycieczce do Spiry, by zachwycić się eksponatami i wystawami zaprezentowanymi w Muzeum Techniki. Zwieńczeniem naszej wizyty był seans filmowy w technologii IMAX. Po sytym obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie miasta i jego zachwycającej architektury. Mieliśmy okazję odwiedzić jedną z największych katedr romańskich na świecie, ulokowaną właśnie w Spirze. Czas wolny wykorzystaliśmy na zakupy i delektowanie się lokalnymi smakołykami. Cały dzień sprzyjał integracji, nauce języka i poznawaniu niemieckiej kultury.
20.03 – W czwartek wyruszyliśmy na fascynującą wycieczkę do Hauenstein. Zwiedziliśmy muzeum obuwia z przewodnikiem, podziwiając eksponaty dokumentujące rozwój lokalnego przemysłu obuwniczego. Po obiedzie w restauracji „Himmel und Herd” odwiedziliśmy fabrykę obuwia Josef Seibel, gdzie zobaczyliśmy proces powstawania butów. Po powrocie do Rodalben zajęliśmy się dokumentacją i oceną projektu. Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją w schronisku, podsumowując nasze doświadczenia.
21.03 – W piątek o świcie wyruszyliśmy w drogę powrotną na lotnisko we Frankfurcie, a lot do Krakowa minął spokojnie. Zakończyliśmy naszą polsko-niemiecką wymianę uczniowską bogatsi o wiedzę o rynku pracy w regionie Südwestpfalz, nowe doświadczenia i przyjaźnie.