Uroczyste odsłonięcie pomnika Profesora Walerego Goetla w Naszej Szkole – 06.11.2023

Odsłonięcie pomnika Patrona Szkoły Walerego Goetla

6 listopada 2023 r.  dla Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej jest szczególnym dniem.  W 51. rocznicę śmierci  Walerego Goetla i w 50. rocznicę nadania szkole jego imienia został  odsłonięty pomnik Patrona Szkoły zaprojektowany przez mgr Wiesława Kwaka. Dzieło powstało w ramach projektu realizowanego przez Powiat Suski, dofinansowanego ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” pochodzącym z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość uświetniła obecność wielu znamienitych gości,  przedstawicieli nauki i kultury, władz powiatowych i miejskich oraz dyrektorów placówek oświatowych.  Niewątpliwie bardzo ważnymi uczestnikami byli wnukowie Patrona:  pani Jadwiga Chrząstowska i mgr inż. Piotr Chrząstowski. Licznie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. W. Goetla wraz z Gronem Pedagogicznym,  na czele z obecnymi a także byłymi dyrektorami i wicedyrektorami placówki. Podczas uroczystości przemawiali: Senator RP  mgr inż. Andrzej Pająk, Starosta Suski  mgr Józef Bałos, Dyrektor ZS im. W. Goetla dr inż. Sławomir Kudzia, autor rzeźby mgr Wiesław Kwak, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy mgr Janusz Kociołek, były Dyrektor ZS im. W. Goetla mgr inż. Andrzej Wągiel, Prezes Fundacji dla AGH im. S. Staszica w Krakowie dr inż. Jerzy Kicki i wicedyrektor BPN mgr inż. Konrad Gonciarczyk. Przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego dr Zygmunt Fura wręczył medale 40-lecia Polskiego Towarzystwa Ekologicznego. Odznaczeni zostali: mgr Józef Bałos,  dr inż. Sławomir Kudzia, mgr Ewa Kawończyk, mgr Adam Sarlej oraz Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej.

Spotkanie uświetnił występ solistki pani  Małgorzaty Kubieniec  przy akompaniamencie pianistki pani Klaudii Bałos, które wykonały hymn skomponowany przez Witolda Friemanna na cześć  Walerego Goetla pt. „Hymn Obrońców Przyrody”.  Życiorys Patrona został przybliżony dzięki przygotowanej przez uczniów animacji z ożywioną rzeźbą i wskrzeszonym głosem samego Walerego Goetla. Ciekawym punktem programu była prezentacja mgr inż. Piotra Chrząstowskiego o jego ostatnich podróżach.

Otwarto również wystawę zdjęć Patrona a goście zostali obdarowani okolicznościowymi brelokami wykonanymi przez uczniów.  Uroczystość zakończyły rozmowy  przy poczęstunku przygotowanym przez zaprzyjaźniony Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Spotkaniu patronowało hasło Walerego Goetla: „Wiedzieć – chcieć – działać” i to wszystko  pod znakiem optymizmu :)

W przygotowanie uroczystości zaangażowali się: mgr Elżbieta Gigoń, mgr Danuta Nitoń-Kwak, pani Barbara Kozina, mgr Iwona Kudzia – Tkaczyk, mgr inż. Agnieszka Rusin, mgr inż. Agnieszka Węglarz, mgr inż. Wioleta Barzycka, mgr Mirosław Trybała, mgr Wojciech Zając, mgr inż. Janusz Włodarz, mgr Klaudia Bałos, mgr Małgorzata Kubieniec a także: Ewelina Pietrusa, Krzysztof Kubuszek, Magdalena Gustof, Adrian Pietrusa, Grzegorz Sałaciak, Konrad Dziedzic, Bartłomiej Job, Szymon Kotlarski, Bartłomiej Bury, Antoni Bogdan, Sebastian Laskoś, Damian Odrowąż, Bartłomiej Celak, Konrad Wójcik, Dawid Tatara, Zofia Marek, Rafał Marek, Roksana Marek, Emilia Mętel, klasy 1,2,3 Technikum Budowlanego,  Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. Nad całością uroczystości czuwały: mgr Małgorzata Kłapyta i mgr Magdalena Smyrak-Bogdan.

Animacja przygotowana wspólnie przez uczniów i absolwentów naszej szkoły na uroczystość odsłonięcia Pomnika Patrona 6 listopada 2023 r.
Reżyseria: Magdalena Smyrak-Bogdan i Małgorzata Kłapyta. Opracowanie animacji: Magdalena Gustof. Muzyka: Grzegorz Sałaciak, Głos Walerego Goetla: Antoni Bogdan. Udostępniamy za zgodą wnuków Walerego Goetla: pani Jadwigi Chrząstowskiej i pana Piotra Chrząstowskiego.

Utwór napisany na cześć Walerego Goetla.
Nagranie z okazji odsłonięcia Pomnika Patrona Szkoły 6 listopada 2023 r.
„Hymn Obrońców Przyrody”.
Autor muzyki i tekstu: Witold Friemann.
Śpiew: Małgorzata Kubieniec.
Akompaniament fortepianowy: Klaudia Bałos.
Dźwięk: Bartłomiej Bury.
Zdjęcia: Szymon Kotlarski.
Montaż: Szymon Kotlarski, Bartłomiej Bury.
Autorki projektu: Małgorzata Kłapyta i Magdalena Smyrak-Bogdan.
Nagranie wykonane w Sali Rycerskiej Zamku w Suchej Beskidzkiej.
Dzieło udostępnione przez Archiwum PAN i PAU do użytku wewnętrznego Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej.

Zdjęcia z drona – autor Pan Wojciech Zając:

Skip to content