Nasi uczniowie i nauczyciele po raz kolejny z wizytą u niemieckich przyjaciół z Rodalben

W dniach 24-29.09.2023r. odbył się kolejny etap projektu w ramach POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY Zespołu Szkół im. W. Goetla z niemiecką  szkołą Berufsbildende
Schule Rodalben. Tym razem była to wizyta w naszej szkole partnerskiej w Rodalben.
Dziesięciu uczniów pod opieką trzech nauczycielek spędziło kilka intensywnych dni pełnych wrażeń i nowych doświadczeń w malowniczej miejscowości w Rodalben. Każdego dnia
towarzyszyły nam aktywności sportowe, ponieważ były one głównym tematem  projektu„Łączy nas sport” /”Sport verbindet”.
To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego STAROSTWA POWIATOWEGO w Suchej Beskidzkiej oraz organizacji POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY
MŁODZIEŻY.PNWM to organizacja międzynarodowa, jej działalność finansują rządy Polski i Niemiec; umożliwia  ona spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców;
dofinansowuje i wspiera polsko-niemieckie projekty.
Krótka relacja ze wspólnie spędzonego tygodnia:
24.09.2023r. – W niedzielę rano rozpoczęliśmy naszą przygodę wyjazdu do Niemiec.
Wspólnie dziesięciu uczniów Zespołu Szkół im. Walerego Goetla z trzema nauczycielkami pojechali na lotnisko do Krakowa, skąd polecieli do Frankfurtu. Z lotniska przyjechaliśmy popołudniu do Rodalben do pensjonatu Hilschberghaus, gdzie czekali na nas niemieccy nauczyciele z kilkoma uczniami. Gospodarze zatroszczyli się o kolację z typowymi niemieckimi specjalnościami: sałatką ziemniaczaną, kiełbaskami i preclami . Po kolacji spędziliśmy wspólnie czas na grze w piłkarzyki, po czym mieliśmy czas wolny dla siebie.

25.09.2023r. – Wstaliśmy wyspani po podróży, zjedliśmy pyszne śniadanie i udaliśmy się do szkoły. W szkole zaczęliśmy od spotkania powitalnego z dyrektorami szkoły, z
przedstawicielami miejscowości Rodalben: panem burmistrzem, panią starościną, z nauczycielami i uczniami. Po spotkaniu koledzy oprowadzili nas w ciekawy sposób po swojej
szkole, pokazując pracownie, sale lekcyjne, sale rekreacyjne, siłownie i sale gimnastyczne. W południe udaliśmy się spacerem na obiad do restauracji, gdzie spróbowaliśmy niemieckiego jedzenia. Po zjedzonym obiedzie rozpoczęliśmy grę w mini golfa, dla wygranych były nagrody. Następnie miło spędziliśmy popołudnie spacerując i zwiedzając okolicę.
Wieczorem, po pysznej kolacji udaliśmy się do naszego pensjonatu.

26.09.2023r. – Ten dzień spędziliśmy z niemieckimi przyjaciółki w szkole BBS Rodalben. Część osób uczestniczyła wraz z niemieckimi uczniami w ich zajęciach szkolnych, podczas których mogła doświadczyć, jak wygląda nauka w niemieckiej szkole. W tym czasie cztery osoby z naszej grupy z nauczycielkami i uczniami niemieckimi gotowały dla nas pyszny obiad, którego potrawy mieliśmy okazję wybrać podczas spotkania przygotowawczego w Polsce. Po smacznym obiedzie i deserze rozpoczęliśmy zabawę na sali gimnastycznej. Podzieliliśmy się na dwie grupy i rozpoczęliśmy rozgrywkę w tenisa ziemnego o bardzo ciekawych zasadach.
Rozgrywki te zapewniły nam dużo śmiechu, zabawy i radości. Po dłuższej przerwie zjedliśmy kolację w pobliskiej restauracji. Dzień zakończyliśmy wspólnym spacerem.

27.09.2023r. – Rano po śniadaniu zebraliśmy się wszyscy przed naszym pensjonatem, gdzie czekali już na nas niemieccy uczniowie. Na środę zaplanowany był dzień w rodzinach
niemieckich. Uczniowie z Niemiec zabrali nas do miasta Zweibrücken, które zwiedziliśmy, następnie wędrowaliśmy na punkt widokowy, skąd podziwialiśmy piękną panoramę miasta.
Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa do starej bazy wojskowej Armii Czerwonej. Nasi koledzy oprowadzili nas i opowiedzieli o historii tego miejsca. Wieczorem zabrali nas do
parku, gdzie miło spędziliśmy czas. Na koniec dnia odwieźli nas do pensjonatu. Był to bardzo ciekawy dzień.

28.09.2023r. – W czwartek, po śniadaniu rozpoczęliśmy ostatni dzień naszej wymiany polsko-niemieckiej. Wybraliśmy się pociągiem do miejscowości Kaiserlautern, gdzie spędziliśmy cały dzień. Na początku zwiedzaliśmy stadion klubu piłkarskiego FCK Kaiserlautern. Przewodnik opowiedział nam o historii klubu i oprowadził nas po całym obiekcie. Następnie poszliśmy do parku trampolin, gdzie zabawa trwała prawie dwie godziny. Po południu zjedliśmy obiad i mieliśmy godzinę czasu wolnego. Gdy już wróciliśmy do hotelu, zjedliśmy uroczystą kolację wraz z wszystkimi niemieckimi przyjaciółmi. Wieczorem zaczęliśmy pakować nasze rzeczy.
29.09.2023r. – W piątek o poranku nadszedł czas pożegnania z naszymi przyjaciółmi z Niemiec. Pojechaliśmy na lotnisko do Frankfurtu skąd wylecieliśmy do Krakowa. Po południu
wróciliśmy do swoich domów bogatsi o nowe doświadczenia, wspaniałe wspomnienia i znajomości. Pobyt w naszej szkole partnerskiej przyniósł wiele radości, ale przede wszystkim
był on wspaniałą okazją do rozwijania ważnych umiejętności, takich jak pomysłowość, odkrywczość, kreatywność. Ważnym elementem była praca w grupach, praca w zespole,
współpraca z partnerem z niemieckiej szkoły.

Tekst: Sylwia Kukla

Skip to content