Polsko-niemiecka wymiana uczniowska 2023/24

W dniach 02.03 – 08.03.2024r. w naszej szkole miał miejsce projekt w ramach POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY Zespołu Szkół im. Walerego Goetla z niemiecką szkołą Berufsbildende Schule Rodalben. W ramach tej wymiany mieliśmy okazję gościć trzech nauczycieli oraz dziesięciu uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Rodalben. W tym reoku tematem przewodnim były „Możliwości na rynku pracy w naszych regionach”. Naszą uwagę skoncentrowaliśmy więc na aktywnościach zawodowych i lokalnym rynku pracy.

To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego STAROSTWA POWIATOWEGO w Suchej Beskidzkiej oraz organizacji POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY.

PNWM to organizacja międzynarodowa, jej działalność finansują rządy Polski i Niemiec, umożliwia ona spotkania i współpracę młodych Polaków oraz Niemców dofinansowując polsko-niemieckie projekty.

Chcąc podzielić się naszymi doświadczeniami przedstawiamy krótką relację ze wspólnie spędzonego tygodnia.

02.03.2024 – Dzień rozpoczęcia projektu. W sobotę po południu uczniowie z Niemiec przylecieli do Polski. Po podróży zakwaterowali się w hotelu w Krakowie. Tego dnia, przy słonecznej pogodzie, zwiedziliśmy dzielnicę Kazimierz, Rynek Główny oraz zobaczyliśmy Wawel. Po zwiedzaniu grupa niemiecka udała się do hotelu, a my wróciliśmy do domów.

 

03.03.2024 – W niedzielę rano wyjechaliśmy do naszych gości do Krakowa. Pogoda wiernie odwzorowała nastroje uczestników. Wspólnie poszliśmy na Rynek Główny w Krakowie, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Podzieleni na grupy uczestniczyliśmy również w grze miejskiej. Naszym zadaniem było odnalezienie miejsc nawiązujących do wspólnej polsko-niemieckiej historii. Po udanej grze zjedliśmy pyszny obiad w restauracji „Morskie Oko”, a po nim udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie na głębokości 135m podziwialiśmy cuda natury i pracy rąk ludzkich. Z głębin udało nam się wydostać i wrócić do Suchej Beskidzkiej, gdzie nasi goście zakwaterowali się w hotelu „Montis”.

04.03.2024 – W poniedziałek spotkaliśmy się z naszymi kolegami z Niemiec w szkole. Był to oficjalny dzień powitania. Gościliśmy wówczas przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Dyrekcję Szkoły oraz uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt. Mieliśmy wówczas okazję obejrzeć prezentację z wieloletniej współpracy i projektów polsko-niemieckich. Tego dnia zaprezentowaliśmy gościom również szeroką ofertę kształcenia w naszej szkole. Następnie udaliśmy się do restauracji „Rezo”. Po obiedzie ruszyliśmy do firmy „Fideltronik”, gdzie zapoznano nas ze specyfiką firmy. Na zakończenie dnia udaliśmy się do szkoły na interesujące zajęcia z robotyki oraz do nowo otwartej strzelnicy i siłowni szkolnej, aby w atmosferze przyjaznej rywalizacji doskonalić formę i zdobywać nowe umiejętności.

05.03.2024 – Kolejny dzień naszego spotkania – wtorek – rozpoczął się od zwiedzania firmy „Autobast” w Makowie Podhalańskim. Następnie udaliśmy się do Rabki Zdrój, gdzie braliśmy udział w warsztatach malowania na szkle i zapoznaliśmy się z lokalną tradycją w muzeum Górali i Zbójników. Po posiłku w karczmie „Siwy Dym” relaksowaliśmy się w termach Gorce.

06.03.2024 – Środę spędziliśmy bardzo różnorodnie. Był to dzień w rodzinach polskich uczniów. Niektórzy wybrali Wadowice, gdzie zwiedzili rynek, muzeum, dom rodzinny Papieża Jana Pawła II. Inni wybrali się do Krakowa czy Makowa Podhalańskiego. Uczniowie pokazali Niemcom platformę widokową w Suchej Beskidzkiej, lustrzany Labirynt w Krakowie. Zagrali też w kręgle oraz billarda.

07.03.2024 – Czwartek rozpoczęliśmy od zwiedzania firmy „Pacyga meble” położonej w Kukowie. Mimo niesprzyjającej pogody udało nam się poznać etapy przygotowania drewna oraz produkcji mebli. Następnie pojechaliśmy do Żywca, gdzie zjedliśmy pyszny, polski obiad w restauracji „Małe Gastro” oraz poznaliśmy ciekawą historię zwiedzając browar „Żywiec”.

08.03.2024 – W piątek spotkaliśmy się w hotelu Monttis, aby podsumować cały tydzień wymiany polsko-niemieckiej. Podczas ewaluacji uczniowie wskazali mocne i słabe strony projektu. Każdy mógł wybrać m.in. najlepszą aktywność w czasie wymiany i, choć każda była dobrze oceniona, to z największym entuzjazmem spotkał się pobyt w termach.

Następnie pożegnaliśmy grupę niemiecką, która udała się na lotnisko.

 

Projekt uważamy za bardzo udany. Przyniósł nam wiele radości, nowych doświadczeń, a przede wszystkim był wspaniałą okazją do podniesienia umiejętności komunikacji i kompetencji językowych. Pełni energii uczniowie naszej szkoły już opracowują materiały do projektu podsumowującego przedsięwzięcie. Chętnie wracamy do miłych wspomnień.

 

W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować lokalnym, prężnie działającym firmom: „Autobast”, „Fideltronik” i „Pacyga meble” za ciepłe przyjęcie i profesjonalne oprowadzanie. Jesteśmy wdzięczni i mamy nadzieję 

Skip to content