Krótka relacja z projektu Erasmus+

Miejsce: KICEVO, Północna Macedonia

Team: 
– nauczyciele:
          Pan Wojciech Zając – koordynator projektu
          Pani Iwona Kudzia-Tkaczyk – opiekun

– uczniowie – programiści z klasy 2TP:
         Michał Talaga
         Damian Odrowąż
         Kamil Florczak
         Radek Kadela
         Robert Bogdanik
         Piotrek Trybała
       

Dzień pierwszy (poniedziałek 28 lutego 2022) – spotkanie uczestników projektu, welcome dinner.

Projekt rozpoczął się od powitania gości przez Pana Ajeta Rexhepi, koordynatora w Macedonii. Grupy z Polski, Turcji, Włoch i Macedonii przedstawiły swoje kraje oraz szkoły w krótkich prezentacjach. Pani Vala, pedagog w tamtejszej szkole średniej, zorganizowała zabawy integracyjne, które pozwoliły nam lepiej się poznać. Później wszyscy usiedliśmy do wspólnego posiłku powitalnego – welcome dinner. Rozmowom nie było końca…

Na zdjęciach poniżej – uczniowie i nauczyciele wzajemnie się przedstawiają na podstawie informacji, które wymienili podczas krótkiej rozmowy 🙂

 

Dzień drugi (wtorek 1 marca 2022) – wizyta w szkole, rozpoczęcie projektu edukacyjnego – tworzenie strony www.

Po śniadaniu udaliśmy się do tamtejszej szkoły średniej o nazwie „Drita”. Zostaliśmy powitani przez dyrektora oraz wicedyrektora szkoły, a także przez Panią Valę. Uczniowie zajęli miejsca w pracowni komputerowej i zabrali się do pracy. Programiści przekazywali wiedzę kolegom z Turcji, Macedonii i Włoch, jak stworzyć ciekawą stronę www w języku HTML i CSS.
Nasi uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami, a w razie potrzeby – zawsze służyli pomocą – byli dobrymi nauczycielami.
Na jednym ze zdjęć Pani Iwona z nauczycielkami z Turcji na tle rysunku w pracowni komputerowej.

Dzień trzeci (środa 2 marca 2022) – wycieczka do Skopje.

Skopje zaskoczyło nas dużą ilością…pomników. Z miastem tym związana jest postać m. in. Aleksanda Wielkiego. To był czas na wspólną wędrówkę uliczkami miasta, lunch w niewielkiej restauracji i oczywiście – zakup pamiątek. Odwiedziliśmy m. in. dom Matki Teresy, piękny rynek, a także duży targ, na którym można było kupić lokalne wyroby rzemieślnicze, pamiątki i tureckie przysmaki. Macedonia to kraj łączący trzy narody: Macedoński, Albański i Turecki. Jest to też kraj kilku religii.
Przewodnikiem po mieście był Pan Ajet. 

Dzień czwarty (czwartek 3 marca 2022) – zajęcia w szkole – kontynuacja tworzenia stron www, ewaluacja.

W tym dniu uczniowie zakończyli tworzenie swoich stron www – to był czas na podsumowanie działań, omówienie osiągniętych efektów. Po zajęciach uczniowie wraz z nauczycielem historii udali się do pobliskiego muzeum, w którym mogli poznać Macedonię i pobliskie kraje w obliczu II wojny światowej. 

Nauczyciele w tym czasie mogli zwiedzić ruiny pobliskiej fortecy, z których rozpościerał się widok na miasto Kicevo.

Dzień piąty (4 marca 2022) – wycieczka do miasta Ohrid, rozdanie certyfikatów, farewell dinner.

W ostatnim dniu projektu wybraliśmy się do Ohridu – turystycznego i malowniczego miasteczka położonego ok. 60 km od Kiceva.Przewodnik, który dołączył do nas w autobusie w Ohridzie, opowiedział nam historię powstania cyrylicy, pokazał ciekawe miejsca, zaprowadził do ruin tamtejszego zamku. Podczas wędrówki niemal cały czas towarzyszył nam widok pięknego jeziora Ohrid, które bez wątpienia było tu największą atrakcją. Ostatnim punktem był lunch w niewielkiej restauracji blisko jeziora. Można było też zakupić pamiątki, m. in. biżuterię wykonaną z pereł poławianych ponoć w tamtejszym jeziorze.
Po powrocie do hotelu wszyscy przebraliśmy się w uroczyste stroje i udaliśmy się na kolację, podczas której wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Były słowa podziękowania, nawet pojawiły się łzy, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że to już koniec tej przygody. Czas, który razem spędziliśmy, był niesamowitym doświadczeniem – poznaliśmy kulturę i obyczaje naszych przyjaciół, mieliśmy możliwość  wykazania się naszymi zdolnościami językowymi (w zakresie języka angielskiego, ale też nauczyliśmy się kilku słów po turecku, macedońsku i albańsku).  Na zakończenie było karaoke – czyli wspólne śpiewanie i zabawa.

Skip to content