Konstytucja 3 Maja

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj. (…)”

           Mija dokładnie 230 lat, odkąd Sejm Czteroletni(1788-1792) po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku.

            Ten akt prawny był pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem spisanym, regulującym ustrój prawny państwa ,a także organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Głównym celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Austrię, Prusy i Rosję w 1772 r.                         
        Święto Konstytucji 3 Maja to polskie święto państwowe 
obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja  (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990 roku.

Skip to content