Jasiek Mela z wizytą w naszej szkole

15 grudnia w murach naszej szkoły w Suchej Beskidzkiej i Makowie Podhalańskim gościł Jan Mela – podróżnik i polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i południowego. W spotkaniu uczestniczyły klasy z wychowawcami, które zgłosiły się  do udziału w projekcie DOBRY TEMAT. Jasiek Mela to przesympatyczny młody człowiek, który swoim serdecznym i pełnym radości uśmiechem, a w także wiarą w to, że nie ma rzeczy niemożliwych zaczarował naszych uczniów. Wszyscy przez  godzinę z zapartym tchem słuchali jego opowieści. Janek mówił o wyznaczaniu celów i konsekwentnym ich realizowaniu. Inspirował do działania i podejmowania coraz to nowych wyzwań zmierzających do spełniania swoich marzeń. Sam, mimo swej niepełnosprawności, nie poddaje się i taką właśnie postawą, pełną optymizmu, uświadamiał młodzieży, że często wyrzeczenia i rezygnacja z przyziemnych spraw (podczas wypraw nie miał komputera, telewizora) dają tyle satysfakcji, że warto wyznaczać sobie cele i je realizować.
Gość opowiadał o swoim życiu, wyprawach w dalekie kraje i działalności fundacji „Poza Horyzonty”. Jako nastolatek uległ wypadkowi, w wyniku  którego stracił prawe przedramię i lewe podudzie. Mówił o powolnym procesie leczenia i rehabilitacji oraz odzyskiwaniu nadziei. To zdarzenie odbiło się na jego psychice. Wtedy ojciec uświadomił mu, że może być osobą niepełnosprawną ale nie kaleką. Kontakt z podróżnikiem, Markiem Kamińskim był dla niego bodźcem i inspiracją do działania. W wyniku swojej ciężkiej pracy w 2004 roku pod opieką znanego podróżnika wyruszył na wyprawę, która obejmowała oba bieguny Ziemi. Podzielił się też wrażeniami z wyprawy na Kilimandżaro na najwyższy szczyt Afryki, która miała miejsce w 2008 roku. Rok później odbył podróż na Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu. Zaprezentował także zdjęcia z wypraw. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Skip to content