Technik spawalnictwa to jeden spośród 28 zawodów, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, ze względu na znaczenie dla rozwoju gospodarki. Technik spawalnictwa został dodany do listy zawodów szkolnictwa branżowego na początku 2020 roku.
Wcześniej zawód spawacza można było zdobyć jedynie na kursach. Od nowego roku szkolnego jako odpowiedź na obecne zapotrzebowanie rynku pracy, młodzież szkół podstawowych będzie mogła kształcić się w naszej szkole jako technik spawalnictwa.
Jesteśmy pierwszą szkołą w powiecie, która
umożliwia Wam kształcenie w zawodzie technik spawalnictwa o symbolu cyfrowym 311516.
Technik spawalnictwa to specjalista poszukiwany na rynku pracy, przygotowany do wykonywania połączeń spawanych różnymi metodami: spawanie w osłonie gazów ochronnych MIG/MAG, TIG, spawanie gazowe, spawanie elektryczne, cięcie plazmowe i in. Zajmuje się też projektowaniem połączeń konstrukcyjnych oraz części maszyn, z wykorzystaniem oprogramowania typu CAD/CAM. Dokonuje oceny złączy spawanych, naprawy i konserwacji elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Obsługuje urządzenia kontrolno-pomiarowe, nadzoruje przebieg wytwarzania konstrukcji spawanych.
Uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:
MEC.08 – Wykonywanie i naprawa elementów maszyn , urządzeń i narzędzi
MEC.10 – Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych
Kształcenie praktyczne będzie realizowane w pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, tam znajduje się większość pracowni branży mechanicznej, mechatronicznej, samochodowej i budowlanej.
W toku zawodowego kształcenia teoretycznego i szkolenia praktycznego uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie:
· budowy, działania i obsługi urządzeń do spawania gazowego,
· warunków i stosowanych sposobów termicznego cięcia oraz napawania,
· metod, urządzeń i warunków zgrzewania metali i tworzyw sztucznych,
· urządzeń i technologii spawania łukowego elektrodami otulonymi, w osłonach gazowych, łukiem krytym, cięcia plazmowego i in.,
· materiałów przeznaczonych na konstrukcje spawane, ich obliczaniem i technologicznością (czyli zespołem cech konstrukcji ułatwiającym ich produkcję),
· zastosowania technologii spawania przy wytwarzaniu konstrukcji budowlanych, mostów, zbiorników, aparatury chemicznej, samochodów i budowie maszyn,
· kontroli jakości złączy spawanych, zgrzewanych i lutowanych,
· wdrażania bezpiecznych metod pracy,
· korzystania z dokumentacji technicznej i literatury fachowej.
Technicy spawalnicy mogą być zatrudnieni jako:
Ø kierownik sekcji technologicznej lub spawalnik – technolog
Ø kierownik lub technolog w sekcji konstrukcji oprzyrządowań
Ø spawalnik produkcji
Dołącz do Nas – wybierz dobry zawód!