Katyń – pamiętamy…

Uroczysty apel poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie…
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano Wrzesień.
F. Konarski

Katyń, to symbol śmierci obywateli polskich bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD  wiosną 1940 roku. Mord katyński był zbrodnią popełnioną na zamówienie polityczne przywódców Związku Sowieckiego. Katyń, to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń, to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy. Co roku w kwietniu obchodzimy bardzo smutną rocznicę, kiedy, to wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali 22 tysiące polskich oficerów, urzędników i przedstawicieli inteligencji.

 13 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej  odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Pamięci ojców naszych”. Scenariusz programu przybliżył fakty historyczne z okresu II wojny światowej oraz najważniejsze wydarzenia na temat zbrodni katyńskiej. Pojawiły się fragmenty poezji i pieśni patriotycznych będące wyrazem pamięci o zamordowanych w 1940 roku obywatelach polskich.

Apel przygotowała klasa 2TE wraz z wychowawcą mgr inż. Sebastianem Błażkiewiczem. Opiekę merytoryczną nad apelem sprawował nauczyciel historii mgr Krzysztof Fabia.

Skip to content