II wojewódzki konkurs historyczny : „Ojcowie Niepodległości… ” o szablę Józefa Piłsudskiego

15 listopada 2023 r w Kąśnej Dolnej w Centrum Ignacego Paderewskiego  odbył się II wojewódzki konkurs historyczny : „Ojcowie Niepodległości… ” o szablę Józefa Piłsudskiego.

 Otrzymał on Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy ,Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz jest Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Konkurs składał się z dwóch części.

Pierwszą była eliminacją do finału. Wyłonienie finalistów nastąpiło po sprawdzeniu eseju nt:  „Bitwa warszawska 1920 – trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Wojna światów 1920 – Starcie Cywilizacji” Najlepszych 15 prac, było przepustką dla autorów do części finałowej.

Finał był podzielony na dwie części:

– Test składający się z 50 pytań.

– Odpowiedź ustna przed czteroosobową komisją.

Uczestnicy wydarzenia musieli wykazać się rozległą wiedzą o Józefie Piłsudskim ,  Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim oraz symbolach narodowych.

Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej reprezentowali uczniowie : Paweł Capek oraz Mateusz Gierat z klasy III Technikum Mechatronicznego. Uczniowie zajęli części finałowej konkursu odpowiednio 5 oraz 6 miejsce. Za zajęte miejsca uczniów nagrodzono okolicznościowymi upominkami, nagrodami książkowymi oraz dyplomami za uczestnictwo w konkursie

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawował nauczyciel historii pan Krzysztof Fabia.

Gratulujemy !!!

Skip to content